<<<  blo(k)

   

<<<  menu

   

 

 

Perfume Genius - No Shape

 

 

  

"Proč mohou některé heterosexuální páry chodit s propletenýma rukama v zadních kapsách svých lásek? Taky bych to chtěl prožít a vůbec o tom nepřemýšlet. Jsem vždycky v rozpa-cích, když se chci s Alanem (Alan Wyffels přítel Mikea Hadrease, pozn. AK) chytit za ruce, a to mě kurva rozčiluje!"
                                        Mike Hadreas

Minulé album Too Bright (2014) mi evokovalo glam-thriller odehrávající se v prostoru vlastní mysli a to s naléhavým vědomím, že lahodně temná zápletka se už už blíží. Stihomamy a chiméry lynchovského charakteru s Badalamentiho dohledem produkoval Adrian Utley (Portishead), který album bezpochyby posunul o několik pater výš. Nová nahrávka No Shape navazuje na Too Bright především tematicky. Osobní výkřiky jsou konfrontovány s politickými stížnostmi. Téma queer umělce je stále aktuální, s nástupem nového prezidenta USA a celkové nálady ve společnosti vlastně ještě aktuálnější a logičtější a oprávněnější. Mike Hadreas je na nahrávce No Shape nadmíru elegantní, bez jakýchkoli samoúčelných naschválů, jeho živá vystoupení, viděno dosud pouze z YouTube, jsou přehlídkou angažovanosti s výrazným uměleckým přesahem.
 
"Naše skutečné životy se odehrávají v místnostech a ty jsou hluboko pod hladinou všech moří." Volná parafráze z knížky Giovanniho pokoj od Jamese Baldwina navozuje podobné pocity formulované do hudební podoby, která má řadu předobrazů - Prince, Kate Bush, Sade... Proč nenapsat, že Perfume Genius je pokračovatelem velkých ženských jmen bez velkého ženského hlasu? Touha po fyzické transcendenci tady není jen pointa. Je to velmi reálná odpověď na otázku, mohou-li se naše těla v jednadvacátém století stát místem konfliktu.
 
15. srpna vystoupí Perfume Genius v MeetFactory, den po ukončení Prague Pride, doufám jen, že si toho jsou organizátoři PP vědomi, že akci podpoří a přiřadí tento večer pod svá křídla. Hrdost by dostala zase o něco důstojnější podobu.

                                                                                    Aleš Kauer, květen 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

<<<  blo(k)

   

<<<  menu

   

 www.kauer.cz

© ZděS 2014