Von Roháč

ĎÁBEL JE

2019, básnická sbírka

obálka knížky

Říkávalo se, že čím méně se v ďábla věří, tím více po nás rajtuje, o to víc triumfuje nad lidskou slabostí. Von Roháč si ďábla vetknul přímo do názvu, z čehož usuzuji, že vzájemné pomrkávání je ku prospěchu oběma. Neplynou z toho žádné naschvály, konflikty, války. Je to dohoda, pakt o vzájemných ústupcích.

Nová Von Roháčova knížka je pop. Dekadentní pop, letní čtení pro ty, kdo ohrnují nos nad složitostí metafor. Ve své třetí básnické sbírce ĎÁBEL JE nenabídne nic z toho, co bychom od něj neznali z minulých knížek. S chutí se ale znovu začteme do drobných detailů pih, do škvírky zubů jinocha, z jehož líného jazýčku se linou slova jako pentlička. Narazíme na dalšího z galerie grázlíků, který na to jde zhurta, ale který má to štěstí, že ho těsně před pádem zachytí hvězdy do svých sítí. Typický Von Roháč se všemi svými romantickými postřehy a náladami.

Mám radost, že se nám podařilo přivést ke spolupráci Marka Thera - knížka nabízí tři jeho kresby spolu se třemi ilustracemi Von Roháče.
 

Aleš Kauer, červenec 2019

náhled knížky 1 náhled knížky 2 náhled knížky 3 náhled knížky 4

Von Roháč
MALEJ

UMOLOUSANÝ
ŠTĚŇÁTKO
MÁ DĚRAVÝ
BOTY
A PĚKNĚ
STŘIŽENÝ
VLASY
NOC MĚNÍ
SE V INKOUST
A MLHOVINA
PAŽÍ
VŽDYCKY
OBMĚKČÍ MĚ

ODNÝST TĚ
DO KOLÍBKY
NEDĚLNÍ NOCI
A JEN SE DÍVAT JAK SPÍŠVon Roháč
ROZTŘÍŠTĚNÁ LUNA

V TEMNOTĚ SVĚTEL
SKRÝVÁM TĚ
VE ZMÁČKNUTÉ DLANI
BLYŠTIVÉHO NETOPÝRA
SAJÍCÍHO KREV Z TVÁŘE NOCI
KDYŽ LUNA SPADLA NA ZEM
A V JEJÍCH STŘEPECH
PLAKALI JSME DO RÁNA

Kresby Mark Ther a Von Roháč. Koncepce knížky a grafické zpracování Aleš Kauer, písmo Kozuka Gothic, vydáno nákladem 50 kusů, svazek 26, Jihlava - Praha 2019, Cena 350,- Kč, ISBN 978-80-906677-6-1