Radek Fridrich

KREVKER

2020, básnická sbírka + originální linotisky Petra Čermáčka ---> objednávejte na xkauera@seznam.cz

obálka knížky

Rád spolupracuji s lidmi, kteří se nebojí přesahů a aktivně je vyhledávají, jsou takzvaně dvojdomí. Na tuto knížku jsme byli tři, Radek Fridrich – básník a výtvarník, Petr Čermáček – básník a výtvarník. A já – grafik.

Uhádnout autora podle titulu jeho díla je snadné – právě jako v případě Radka Fridricha. Krevker je další z řady jeho hrdinů, antihrdinů, bloudivců a blouznivců (Erzherz, Molchloch, Šrakakel, Žibřid). Názvy jeho postav jsou prvotním impulsem k rozehrávání situací, k jejich zachycení a tvarování. Nejinak je tomu s Krevkerem.

Radek Fridrich, básník, publicista, překladatel a pedagog. Je členem skupiny Demi-Monde. Od 90. let organizuje básnická setkání ve Žlebech u Děčína (spolu s Tomášem Řezníčkem) a od roku 2000 je dramaturgem Děčínského Zarafestu. V roce 2012 získal cenu Magnesia Litera za sbírku Krooa krooa. Radek Fridrich od svých dvaceti let lepí koláže a vytváří frotáže, které pak kombinuje s písmem.

Petr Čermáček, básník, recenzent, editor, výtvarník. Vydal osm básnických sbírek. Básně z knížky Linea nigra (2008) byly nominovány na Drážďanskou cenu lyriky 2008. Grafikou a kresbou se zabývá od roku 1995. Jeho výtvarné práce byly otištěny v mnoha časopisech.

Knížky vycházejí v počtu 69 kusů, z nichž čtyřicet je s vloženým originálem linotisku Petra Čermáčka.

Aleš Kauer, únor 2020

náhled knížky 1 náhled knížky 2 náhled knížky 3 náhled knížky 4

Radek Fridrich
I.

V noci
se mi zjevil Janus,
vytesán
božím majzlíkem
do pískovcového
kužele

Díval se dvěma směry.

Vpředu
žádná budoucnost,
vzadu
vochcaná psí kost.

Duben je nejkrutější měsíc,
pojď ke mně blíž,
řekla´s
kolem jedenácté v noci

(...)

Linotisky Petr Čermáček. Koncepce knížky a grafické zpracování Aleš Kauer, písmo Kozuka Gothic, vydáno nákladem 69 kusů, z nichž 40 je s vloženým originálním linotiskem. svazek 27, Děčín - Brno - Jihlava 2020, Cena 300,- Kč, s originálním linorytem 500,- Kč, ISBN 978-80-906677-7-8