Suede

Suede byli spasiteli britské nezávislé scény ještě před vydáním svého prvního singlu The Drowners. Zatímco se jiní glam-buditelé utápěli v klišé kožených bund a buranské rock ´n´ rollové dekadenci, Suede byli delikátnější, křehčí a introspektivnější. Brett Anderson byl po dlouhé době skutečný frontman kapely, ač nikdy nevystupoval sólově, byl často focen jako osamocená hvězda. Jenomže v kapele byli ještě další čtyři členové a mezi nimi jeden gigantický egocentrik, ale geniální kytarista Bernard Buttler. Střet na sebe nenechal dlouho čekat. Tito dva osobití hudebníci totiž trpěli typickým syndromem geniálních dvojic – jeden bez druhého byli jen průměrnými hudebníky. Což potvrdil Buttlerův definitivní rozchod se Suede.

Suede byli miláčky především kritiky, která jim dokonce odpustila i třetí desku Coming Up, nahranou už bez Buttlera. Dodnes si vzpomínám, že to byla jediná deska, kterou jsem chtěl reklamovat pro nedostatek jejího potenciálu. V obchodě se mi za takové zdůvodnění reklamace samozřejmě vysmáli.

Suede se nakonec rozešli až v roce 2002 a znovu o sobě dali vědět v roce 2011. Před rozchodem vydali dvě nezajímavé desky a ještě méně podstatnou bestofku. Nikdo už tedy nedoufal v návrat, natož důstojný comeback. Ale je to tak, Bloodsports je další velké překvapení letošního roku. Dokonce si troufám tvrdit, že šestá deska Suede je nejlepší po Buttlerově odchodu!

Aleš Kauer, květen 2013