Destroyer:
Five Spanish Songs

Dan Bejar je jako letošní počasí. V zimním období nabízí pět prosluněných španělských songů, jako by se nechumelilo. A nejenže po posledním vynikajícím albu Kaputt od základu změnil přístup k hudbě, on si dokonce podmanil i cizí jazyk. Bejar vládne tak autentickým španělským přízvukem, že těžko uvěříte, že se jedná o Američana. Takové jazykové vystřízlivění je mi více než sympatické.

Všech pět skladeb původně napsal Antonio Luque, hudebník ze španělské Seville. Bejar oprášil instrumentaci a vše nazpíval. Nepoznat Kaputt, jedno z pěti smysluplných popových alb posledních pěti let, asi po tomto minialbu nikdy nesáhnu. Nebo budu značně nedůvěřivý. EP nazvané Five Spanish Songs si na nic nehraje, je jednoduché - ve smyslu čistoty. Připomene to hned úvodní Maria de las Nieves s nádherným kytarovým rifem a svůdnou španělkou. Dvacetiminutové album je zoufale krátké.

Samozřejmě - nic nového. Ve smyslu boření hranic a mýtů. Pět španělských písniček nebude zásadní zásek v jeho diskografii. Spíš latentně cítíte, že tento člověk velice dobře ví, co dělá! Že se nehodlá přizpůsobovat. Že dál tvoří poezii pro sebe.

Aleš Kauer, březen 2014