Nicolas Jaar - Sirens

Zhruba pět let trval rozestup mezi starší a novou řadovou deskou Nikolase Jaara. Debut Space Is Only Nois (2011), byl jednou z nejpozoru-hodnějších desek nejen daného roku, ale možná i pětiletí. Spalující směs ambientu, field recordings a beatů vkusně poskládaná do pestré mozaiky dávala tušit výjimečnost tohoto chilsko-amerického muzikanta, jemuž neřeknu jinak než příznačně "Žáár". Těch pět let vyplňoval víceméně povedenými epčky s názvem Nymfy I. - III. Nikdy ale úplně neuspokojil. V roce 2013 založil Nico spolu s Davem Harringtonem kapelu Darkside a na výborné desce Psychic odkryli temnější stránku svých vnitřností. Psychic byl ale naprosto jiný vesmír. Čekání tedy dovršil až letošními Sirénami a hned po druhém poslechu mi nečekaně přišel mail od kamaráda, kterému neřeknu protentokrát jinak než Jaara. Následoval tento rozhovor:

Jaara: Jaar na první poslech zklamání, vnímám to jako by nahrávka vznikla dva roky před Space is only noise, nikoli v roce 2016. Je to celkem k "zatrsání" a jeden a půl skladeb je báječných, ale to nestačí. Co ty a Sirény?

AK: ...co ti nevoní napoprvé, můžeš si na podesáté zamilovat. Každopádně úvod Killing Time je doslova vražedný, moje velká závist, je to bomba!

Jaara moudře mlčet.

AK: ...The Governon je bomba, elektro punk, něco takového já dlouho neslyšet!!!

Jaara přísně mlčet.

AK: Three Sides of Nazareth - kvůli tomu basovému zvuku si to seženu i ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! I ve wavu!!! A ty dvě mezi tím jsou zvukově taky velmi pestře...!!!

Jaara dumat.

AK: History Lesson, nádherný cajdák s fistulkou, vynechávajícím beatem a kytarovým sólem v závěru nebo co to tam rozezvučel, jsem dojat! Nakonec mu spadla i palička od bicích, které vůbec nepoužívá. Přesné. Dokonalé. Bomba!!! Ta deska prakticky nemá chybu.

Jaara (druhý den): Takže několik pravidel - ber vždy v potaz, že Kauer je nejen starší, ale i hezčí a zkušenější!
Nevezmi Jaarovo jméno nadarmo!
Pomni, abys jej vždy na dobré aparatuře poslouchal!
Jaar je mrtev, ať žije Jaar!

Ne, už se nenechám uhnat jako onehdy s Radiohead a s odkapávající slinou u úst chválit všechno, co kdy vydají. Moje nadšení po pátém poslechu Sirén nepatrně ochladlo. A Jaarův postřeh v první větě první osoby jednotného čísla našeho dialogu, že Sirens jako by vznikla před Space is only noise, není úplně od věci. Aktuální deska je opravdu přímější, obsahuje dokonce dva šťavnaté (skoro)punkové tracky, i pár okatých vlivů by bylo k dohledání, zejména Underworld, ale určitě ne k vytýkání, protože Nico svoje nápady velmi dobře rozvíjí. Sirens je deska, kterou nemá smysl poslouchat v lacině konvertované podobě. Ani na ulici, vyžaduje soustředění nebo tmu, pochopil jsem za chůze...

Když jsem si projížděl podrobněji texty, docela mě v nich překvapila politická angažovanost. Skladba No, chápu-li to správně, je jasným vyslovením, odkazem na chilské referendum v roce 1988, kdy zemi vládl generál Augusto Pinochet. V History Lesson je kongeniálně zhudebněno několik "kapitol historie": "Miláčku, jdeš pozdě / prošvihla jsi další lekci historie / Ale neboj, ukážu ti své poznámky / První kapitola: Jsme v prdeli / Kapitola druhá: Jsme tam znovu a znovu a znovu a znovu / Kapitola třetí: Neřekli jsme ani promiň / Kapitola čtvrtá: Neuznali jsme chybu / Kapitola pátá: Lhali jsme / Kapitola šestá: Skončili jsme. ...ach, lásko, ale copak šlo rozhodnout jinak?"

Aleš Kauer, září 2016