UBOA - The Origin
Of My Depression

Jsem holka, prosím, neubližujte mi.

Xandra Metcalfe je australská umělkyně vydávající hudbu pod jménem UBOA, jež pochází z velmi slavné japonské videohry Yume Nikki, v níž jsou hráči zodpovědní za zkoumání snů Madotsuki, kdy skutečný svět je pouze jedním z mnoha dalších světů.

UBOA, o níž píšu já, popisuje svůj vlastní svět a jeho drsnou realitu. Na svých předchozích deskách nebyla nikdy tak osobní, jako je na LP The Origin Of My Depression. Je to strhující a často velmi znepokojující hudba. Už název desky mnohé prozrazuje. UBOA řeší v textech deprese a zabývá se tématem trans lidí. Podobných kapel je dnes dost. Málokdo ale tato témata uchopí inovativně. UBOA se po této nahrávce může hrdě zařadit k tvůrcům, kteří v oblasti queer revolt music mnohé znamenají - Throbbing Gristle, Psychic TV, Coil, Puce Mary, LINGUA IGNOTA, Maria W Horn.

Předchozí záznam z roku 2018, The Sky May Be, nabízel zvukově hlukový zámotek dronů a ječení. Bylo to zneklidňující, výmluvné, ale značně hermetické. Nová nahrávka je odlišná, člověka se víc dotýká. Dramaturgicky je skvěle vystavěná a zvukově velmi pestrá. Od zvonků, vibrafonu, piána a akustických kytar, vířivých zvuků perkusí, které zní, jako by byly zachyceny v tornádu, až po extrémní výbuchy řevu. Dynamika je na této desce doslova pustošivá. Takto umě se na pódiu vyřvat působí jistě velmi terapeuticky.

UBOA nedělá žádné ústupky, což může být paradoxně těžko stravitelné i pro samotné trans posluchače. Svoji zkušenost, jak se stávala z muže ženou, neservíruje nijak přijatelnou formou, nepomrkává po posluchači, dívá se přímo do srdce temnoty a nenabízí žádnou z frází.

„Všechno od dysforie, každodenní transfobie, lítosti, neopětované lásky, divokosti a nepředvídatelnosti jsem zahrnula do mixu," řekla v jednom z rozhovorů. „Depresi nezpůsobuje nějaká ´chemická nerovnováha v těle´, deprese je často spojena se socioekonomickým odcizením kvůli nemocné společnosti nebo kvůli způsobu jejího myšlení. Máme omezená práva, jsme opuštěni přáteli i rodinou, jsme nenáviděni a z nějakého důvodu stále vysmíváni."

Ze závěrečné skladby Misspent Youth vyplívá několik otázek. Proč jsi nás takto stvořil? Proč jsi nám dal zakusit tolik bolesti? Odpovědi mohou být velmi těžké, frustrující a jsou tiché tak, že je to až k zbláznění. Místo prvních lásek přichází hormonální léčba, a než se z toho všeho vyhrabete, je mládí nenávratně pryč.

The Origin Of My Depression je silnou evokací zobrazující různé formy traumat. UBOA dokáže velmi plasticky a přesvědčivě uvést vnímavého posluchače do prostoru odlišných lidských zkušeností.

Aleš Kauer, červen 2019