Perfume Genius: Set My Heart on Fire Immediately

"Shořet nahatý"

Perfume Genius aka Mike Hadreas prožil mládí v Seattlu. Na střední škole byl jediným otevřeně homosexuálním studentem, takže to odnášel i za ty, kteří neměli odvahu se takzvaně „vyoutovat“. Na denním pořádku byly výhružky, šikana i hrozby smrtí, jež instituce údajně ignorovala. O dva roky později jej napadla skupina mužů a surově zbila. Brzy poté se přestěhoval do jiného města, pracoval v nočním baru, stal se závislý na drogách... Ovšem po několika letech se do Seattlu vrátil čistý. Situace se značně proměnila. Zotavil se a ve třiceti letech začal intenzivně pracovat na své hudební kariéře.

Každé nové album Mikea Hadrease je jedinečný zážitek už jen tím, jak je schopen postupně rekapitulovat svůj život, tematicky jej rozdělovat a vytvořit pokaždé jednolitý celek. Debut Learning (2010) se točí kolem násilí, drog, deprese. O dva roky později vydává Put Your Back N 2 It. Do temného prostoru půlhodinového alba proniká světlo. Částečně se zbavuje lo-fi zvuku a začíná skladby pročišťovat k úplné čirosti. S nahrávkou Too Bright (2014) namířil pohled na sebe. Přemítal o iluzích, odmítání a nenávisti. Na scénu vstupují experiment a synťáky. Na albu No Shape (2017), na svém dosud nejambicióznějším projektu, mluvil o lásce a oddanosti, aby v roce 2020 dosáhl nové úrovně s deskou Set My Heart on Fire Immediately, kde se řeší niterně intimní obavy, touhy, vzpomínky, a díky krutým zkušenostem s předsudky je patrna empatie a souznění s jinými lidmi.

Přiznávám, že jsem očekával po songu Eye in the Wall, který vyšel asi půl roku před řadovým albem, větší odvaz. Nakonec se ukázalo, že tento téměř devítiminutový track, který se ve své třetí třetině láme v čistý taneční beat s drobnými psychedelickými názvuky, byl součástí taneční performance choreografky Kate Wallich a že s chystanou deskou nemá nic společného. Aktuální nahrávka je spíše tradiční v tom dobrém slova smyslu.

Už když se podíváte na její obal a srovnáte ho s minulými covery – kde byl vždy nějak ukrytý za extravagancí – spatříte střízlivý pohled umělce, který tentokrát odmítá cokoli skrývat. Mike s každou novou nahrávkou nalézá snazší vyjádření své nejistoty prostřednictvím písně. Libuje si v ambiciózních stylech a eklektických prvcích popu. V průběhu let čelí stále stejným osobním bojům s Crohnovou chorobou, homosexualitou a domácím zneužíváním. Prostředí, v němž se ocitl, se ve skutečnosti nezměnilo, změnil se vnitřní pohled interpreta na dění kolem.

Hadreas si i za cenu velké sociální oběti, kterou roky podstupoval, vybojoval postavení a svoji jedinečnou zvukovou identitu dále upevňuje. Perfume Genius deskou Set My Heart on Fire Immediately stvrdil, že po deseti letech na hudební scéně patří k tomu nejzajímavějšímu, co může současná, morálně zdevastovaná Amerika nabídnout.

Aleš Kauer, září 2020