The Microphones: Microphones in 2020

„Nádherné, jako objev zpětné vazby!“

The Microphones je americká rocková kapela z Olympie ve Washingtonu. Hudební projekt byl založen v roce 1996 a ukončen byl v roce 2003, aby se aktéři znovu sešli v letech 2019 a 2020. Při každé sestavě The Microphones stál Phil Elverum – jako hlavní skladatel. Phil Elverum si koncem devadesátých let pomalu získával uznání coby talentovaný producent a technik nahrávacího studia. Díky častému cestování po festivalech si dokázal vybudovat malou, ale loajální fanouškovskou základnu, a získat uznání na nezávislé hudební scéně. Od roku 2003 Elverum nahrává a vystupuje především pod názvem Mount Eerie.

Nahrávka The Microphones in 2020 od kapely Microphones vznikla po sedmnáctileté odmlce. Neboří hranice nových hudebních možností, a přece z ní nespustíte uši. Jedná se v podstatě o jedinečnou, pětačtyřicetiminutovou píseň-příběh, zachycující jeho vlastní vzpomínky. Phil Elverum s jakousi zvláštní lehkostí vypráví a pomalu rozvíjí a vrství hudební témata. Zpěv se kupříkladu objeví až po osmi minutách a skončí naprosto nečekaným „there's no end“, přičemž nemáte pocit nějaké disproporce.

The Microphones in 2020 s sebou nesou známou myšlenku, že veškerá tvorba umělce je nekonečnou variací jeho témat, proměnlivým obrazem plynoucí řeky, jedinou písní, jejíž břehy vymezí sám život. Baví mě i jeho stírání hranic mezi biografií, filozofií a poezií. Stejně jako rozdíl mezi hlubšími myšlenkami a všedními zápisky. Nahrávka je i vtipná v různých detailech. Když se do zkresleného zvuku stále se opakujících akordů objeví sdělení jako „Viděl jsem Stereolab v Bellinghamu/ hráli jeden akord po dobu patnácti minut/ něco se ve mně probudilo/ přinesl jsem si domů víru, že dokážu vytvořit věčnost.“ Nádherné, jako objev zpětné vazby!

Sám jsem si Phila Elveruma objevil až s loňskou deskou Mount Eerie, ale teprve poslední měsíc se nechávám unášet všemi jeho projekty a deskami, které jsou vesměs k poslechu na YouTube, ale v Evropě přehlížené. Dovolím si tedy doporučit následující: The Microphones – It Was Hot, We Stayed in the Water (2000), The Microphones – The Glow, Pt. 2 (2001), The Microphones – Mount Eerie (2003), Mount Eerie – Clear Moon (2012), Mount Eerie – A Crow Looked At Me (2017), Mount Eerie – Now Only (2018).

Phil Elverum vytvořil jedno ze svých definujících děl. Album The Microphones in 2020 stojí rozkročeno nad jeho soukromými hudebními dějinami. Je to popis jeho vlastní historie a dokument o tom, kde se nyní nachází.

Aleš Kauer, říjen 2020