30 let od nahrávky Behaviour, jež vznikala na pozadí krize AIDS

„Už nežijí žádní milenci, nikdo nepřežil."

WEST END

Počátkem osmdesátých let vzniká West End, kapela dvou mladíků z Londýna – Neila Tennanta a Chrise Lowea, později přejmenovaná na Pet Shop Boys. Pod tímto dadaisticky hravým názvem vydávají první singl West End Girls, který se okamžitě stává klubovým hitem v Los Angeles, San Franciscu a později také v Anglii. Následuje konvenční vzestup. Ze dvou kluků se stávají hvězdy, které zpívají Opportunities (Let's Make Lots of Money). V taneční hudbě dosud nepoznaná ironie s jemně dekadentní příchutí, vizualizace a texty tvoří osobitý styl, který se pomalu stává značkou jisté kvality.

Zatímco se disko koule pomalu zastavuje a beaty umlkají, diskotéka pro některé z nich definitivně končí... Nahrávka Behaviour (1990) byla dovršením jejich tvorby v osmdesátých letech. Je dodnes významná také tím, že jako jedna z prvních otevřeně mluvila o nemoci AIDS a o těch, kteří přežili, protože byli opatrnější – nebo přesněji – měli větší štěstí. Neilův rezignovaný vokál dokonale odráží traumata těch, kterých se to týkalo. Behaviour je velmi jemný hudební dokument tvůrců nacházejících se ve stavu existenční krize. A neméně sžíravým komentářem proti plíživému moralizování církve a politiků.

BEING BORING

„Už nežijí žádní milenci, nikdo nepřežil." Tento verš z písně Dreaming Of The Queen kapely Pet Shop Boys, se zdál na počátku 90. let, při vrcholící krizi AIDS, až příliš pravdivým. Po všech možných hnutí za osvobození homosexuálů z pout „amorálních úchylů“, která probíhala v 60. a 70. letech, to byla nová rána. Z části se o svá práva museli znovu rvát. Není tedy žádným překvapením, že se AIDS stalo výrazným tématem popkultury. Ať už na divadle (Angels In America), ve filmu (Philadelphia), nebo v písních.

Klip k jejich tracku Being Boring z alba Behaviour parafrázuje známou větu Zeldy Fitzgerald z dvacátých let minulého století: „Nikdy jsme nebyli znudění, protože jsme nikdy nebyli nudní". Video režíroval Bruce Weber – přibližuje párty ve zcela zaplněném domě, zachycuje krásné mladé lidi plné ideálů a je nasnímán v černobílém módu. Being Boring je o dospívání, o hledání smyslu života. V Americe byl, pro decentní nahotu mužských těl, zakázán; v Anglii získal cenu za nejlepší video. Nahrávka neměla velký komerční úspěch, čímž spíš potvrdila své kvality. Mimochodem Being Boring má své samostatné internetové stránky, které vznikly k desátému výročí vzniku písně a klipu.>>>

HUDBA ÚZKOSTI – HIV

V jinak vynikající knížce Karla Veselého a Miloše Hrocha, nazvané Všechny kočky jsou šedé – Hudba úzkosti (Paseka 2020), se úplně opomíjí období kolem nástupu AIDS. Přitom šlo o emočně silné téma, které rezonovalo ze všech stran. V roce 1990 vzniká benefiční album Red Hot + Blue na něž přispěli K. D. Langová, Annie Lennoxová, David Byrne, Tom Waits, Iggy Pop, Jimmy Sommerville, kapela Fine Young Cannibals... Americký dokumentární film z roku 1989 nazvaný Common Threads: Stories from the Quilt, vypráví příběh o největším díle takzvaného komunitního lidového umění NAMES Project AIDS Memorial Quilt (památník za zemřelé na AIDS). Soundtrack k tomuto dokumentu vytvořil Bobby McFerrin. Projekt byl v roce 1989 nominován na Nobelovu cenu za mír. Aktivizmus Annie Lennoxové je známý prostřednictvím kampaně Sign. Svými aktivitami zvýšila povědomí o nemoci a přispěla k léčbě žen a dětí s HIV...

Také jednotlivci měli na svých deskách počátkem devadesátých let písně reflektující smrt někoho blízkého, kdo podlehl „novodobému moru“. Lou Reed v Halloween Parade (New York, 1989) naříká nad ztrátou přátel z gay centra v Greenwich Village:

„Támhle je Greta Garbo a Alfred Hitchcock
a ňákej jamajskej černej hřebec
Je tu pět Popelek a pár transvestitů v kůži
Málem mi vypadly oči do hrnku s kafem
Támhle je Crawfordová, Davisová a lepkavej Cary Grant
a pár hochů z Bronxu, co tady u nás vyhledávaj spory

Ale není tu Chlupáč a Panenka Marie
tyhle hlasy už neuslyšíš
Ani Johnny Rio a Rotten Rita
jejich tváře už nezahlídneš
Tyhlety oslavy mi nějak berou náladu
Zvlášť když tě nevidím kolem sebe“

In This Life je milostný dopis Madonny jejímu příteli Martinu Burgoynovi, který zemřel ve 23 letech na komplikace spojené s AIDS. Píseň One od U2 byla původně vydána jako singl ve prospěch výzkumu AIDS a byla mnohokrát využita k podpoře lidských práv… Diamanda Galás, se v druhé půli osmdesátých let připojila k aktivistickým skupinám, které zvyšovaly povědomí o této nové nemoci. Před smrtí svého bratra, spisovatele Philipa-Dimitrije Galáse, vytvořila trilogii Masque of the Red Death (1986 – 1988). Kronos Quartet nahrál Warnung mit Liebeslied od Gerharda Stäblera (1986), minimalistické Requiem: Chant du cygne od Roberta Morana (1990) nebo All the Rage od Boba Ostertaga (1993)… V popu to byli namátkou: Cyndi Lauper – Boy Blue, Tori Amos – Not the Red Baron, Patti Smith – Death Singing, Janet Jackson – Together Again, Madonna – In This Life, TLC – Waterfalls, Jimmy Sommerville – Something to Live For, Bruce Springsteen – Streets of Philadelphia, Neil Young – Philadelphia…

Aleš Kauer, říjen 2020; překlad textu Alexandr Neuman