Imagine John & Yoko. Práce na světovém Míru.

„IMAGINE PEACE je silná univerzální mantra, nad kterou bychom měli všichni rozjímat. S ní dokážeme i nemožné. Věřím, že bez krveprolití. Jen se podívejte, kolik statečných lidí je zraňováno při pochodech a uvrháváno do vězení z jediného důvodu: že si v srdcích nesou myšlenku na ‚mír, lásku a svobodu‘ a hlásají ji.“

Yoko Ono

SNÍLKOVSTVÍ

Deska Imagine je sbírkou eklektických písní, které jedinečným způsobem proplétají Lennonovu zuřící politickou angažovanost s mírumilovným snílkovstvím a naplněným manželstvím. Nahrána byla na jejich rozlehlém venkovském statku v Berkshire v Anglii a dotočena v Record Plant v New Yorku. Podobně podmanivá je i kniha Imagine, nabízející podrobný vhled do procesu tvoření. Kniha obsahuje dosud neviděné archivní fotografie a komentáře umělců zapojených do procesu tvoření alba. Jsou zde vyobrazeny i originály ručně psaných textů, díky nimž má kniha také své intimní kouzlo. Dokumentuje vyvrcholení intenzivní tvůrčí spolupráce mezi Johnem Lennonem a Yoko Ono. Tato kniha je striktně o období Imagine, tedy roku 1971.

ZPĚT PŘED VÁLKU

A jako u většiny mimořádných děl, i zde je vklad nadčasovosti akcelerován současnou dobou, která se zmítá ve strachu, vzteku, bolesti a strašné oběti. Kniha začíná slovy Yoko Ono: „Jestliže se jedna polovina lidí začne soustředit na mír, mír zavládne.“ Sama se ale hned vzápětí ptá: „Jak však docílíme toho, aby se tolik lidí začalo nad mírem zamýšlet?“

Ve svém dosavadním životě jsem věděl, co je to mír. Chápal jsem ho ale jako samozřejmost. Nikdy jsem nepocítil na vlastní kůži, jak důležitý je. Vnímám v těchto dnech mír veskrze fyzicky. Sleduji u sebe jev, který jsem dosud neznal – neustále zívám, což je důsledek permanentní nervozity z globálního válečného konfliktu. Také si zatraceně uvědomuju relativitu dnešních vzdáleností a myslím to i v jisté metarovině. Jak bezpečné je dnes vracet se kousek zpět. Zpět před válku.

Yoko a John zastupují dva světy. Snažili se najít společný cíl. A bylo před nimi tisíc překážek. „Ona se mnou totiž nemohla dělat rock´n´roll a já jsem se zase nechytal v její avantgardě.“ Vysvětluje John. Zjistili tedy, že jediné, co je spojuje, je láska a od ní už byl jen krůček k míru. Takže se společně rozhodli pracovat na světovém míru. Všechno začalo slovy „představ si, že…“

KONCEPT IMAGINE

Není od věci připomenout, že Imagine je obsáhlý koncept, vycházející z knihy básní Yoko Ono nazvané Grapefruite z roku 1964. John k tomu později dodává: „Kniha obsahuje mnoho částí, v nichž se říká: ‚Představ si toto…‘ a ‚Představ si tamto…‘. Bez Yoko bych Imagine nikdy nenapsal. Jsem si vědom toho, jak moc se na textu podílela, ale nedokázal jsem být takový chlap, abych jí přiznal spolupráci na autorství…“

Koncept Imagine je zdánlivě prostý, ale nadčasový; dokážeme-li si představit cokoli, jakoukoli možnost, může se to doopravdy splnit. Imagine symbolizuje to, v co tehdy oba věřili „Setkali jsme se – on ze Západu a já z Východu – a byli jsme spolu šťastní.“ Je o světě, který je rozdělený na dvě poloviny. Jednu zastupuje válečný průmysl, tu druhou mírový průmysl – idealisté, snílci, umělci. „Jde o to vzájemně se akceptovat, protože i ve válečném průmyslu nalezneme prvky, které můžeme využít…“ říká Yoko. John k tomu dodává „Jestli si dokážeme představit svět v míru, jestli si dokážeme představit svět bez různých odnoží náboženství – ne zcela bez něj, ať už náboženství znamená cokoli –, ale bez jeho rozdělujícího efektu postaveného na předpokladu, že můj bůh je lepší než ten tvůj. Dokážeme-li si představit už jen tuto samotnou možnost, může se to doopravdy splnit.“

Knížka Imagine má tolik valérů, které se dají dosadit do současných světových problémů. Yoko: „Většina lidí na světě žije v osamění. Vytváří se tak obrovský problém, protože jejich samota přerůstá v podezíravost. Důvod našeho osamění tkví v neschopnosti komunikace v důsledku mnoha komplexů, jimiž trpíme, a společenských zvyků, jež jsme si vytvořili.“

LIDSKOST

Je humorné a překvapující, že i po tolika letech strávených v hudebním průmyslu, se John styděl album veřejně komukoli pouštět a hrát. Tak silně osobní pro něj bylo. Tento fakt vyniká ještě výrazněji, když si v knize prohlížíme sekvenci jejich společných nahých fotografií. Z knihy číší lidskost a pokora. Zejména z Yoko Ono, která se na konečném výsledku knihy podepsala nejvíce. Onu lidskost bych rád ilustroval na Claudiovi, chlápkovi, který po celých devět měsíců posílal Johnovi do Anglie telegramy, v nichž vzkazoval „Přijedu. A až přijedu, potřebuji se ti jen podívat do očí, a tak všechno pochopím.“ Telegramy údajně chodily z nemocnice pro válečné veterány. Claudio byl veterán z Vietnamu. Ztělesňoval určitý druh přízraku, snad i proto ho John pozval dovnitř, nabídl mu šálek čaje a oběd.

SOUSTŘEDĚNÍ NA MÍR

Od vraždy Johna Lennona uběhlo 41 let, ale jeho desky zůstávají neochvějnou součástí kánonu západní kultury. Stejně tak Yoko Ono, věčně podceňovaná, věčně napadaná a přece jedna z nejvlivnějších umělkyň, což dokládá i letos vydané tribute album Ocean Child: Songs of Yoko Ono, na němž se podílela řada současných hudebníků. Tuším, že se jedná snad už o páté tribute album jedné umělkyni za jejího života, což je samo o sobě pozoruhodné.

Svět je dnes částečně paralyzován několika pomatenci. Věřme ale v sílu dobré vůle a jednoty, přesně tak, jak ji popisuje Yoko Ono: „Pamatujte, že každý z nás má sílu změnit svět. Síla pracuje na záhadných principech. Vlastně toho ani nemusíme moc podnikat. Představte si dominový efekt a soustřeďte se na mír.“

Aleš Kauer, březen 2022, Publikováno v Revue Prostor