hudební projekt KAUEREI
hudba Aleš Kauer & Tomáš Reiner | texty písní Tomáš Reiner | koláže, koncept & grafická úprava Aleš Kauer | velký dík patří Alexi Švamberkovi | nástroje ROLAND JUNO STAGE, ROLAND SH - 201, ROLAND MC - 303, KORG ELECTRIBE SX – 1, EPIPHONE DOT STUDIO CHERRY, DIGITECH RP355 | Vydal Adolescent v roce 2013 | cena 250,- Kč
Tomáš Reiner k projektu KAUEREI
Byla to pár dní odkládaná povinnost. Aleš poslal e-mailem strojové beaty, polotovary s harmoniemi, co zaváněly po Massive Attack, přesto osobité. A sliboval další. Chtěl, ať se to valí stroze a strojově.
Jenže pak do toho napoprvé zahrála countryově dobarvená kytara škálu tónů ve výškách. Hi-fi a lo-fi. Protiklady a zvláštní pnutí, která jsou zvukomalebná.
Začalo se to komplikovat, v míře naší (ne) znalosti všech těch samohrajek s přebujelou pamětí a vlastní hlavou. To prvobytné ale zůstalo. V dobrém i zlém.
Kauerei byla moje Lorelei.
Aleš Kauer k projektu KAUEREI
Jako správná kapela jsme se rozpadli ještě před pojmenováním a vydáním první nahrávky. A i když další spolupráci nevylučujeme, je jasné, že každý máme svůj pohled na věc. Tomáš se více drží formy, protože je písničkář a praktik, na jevišti s kytarou stojí už pěkných pár let, vlastně odjakživa, alespoň co já pamatuji. Já jsem naopak neotesaný, nevyzpytatelný a nechci to měnit. Přísná forma mě svazuje. Tím chci říct, že kdyby nebylo Tomáše, tak ty skladby nikdy nevzniknou nebo z nich zůstane jen zvučná plocha.
Hudba postavená na elektronických základech obecně podléhá rychlé zkáze a zvuk, který byl in v devadesátých letech, bude zaručeně out v roce 2013. Uvědomili jsme si to hned, když jsme začali pracovat se staršími mašinkami. Ale touha veřejně vystupovat zvítězila. Tomášovi jsem tedy odeslal plochy s hudebními nápady a společnými silami jsme stvořili to, co nabízíme pod názvem KAUEREI, projekt původně stvořený pouze pro živé hraní na vernisážích, popřípadě jako doprovod k různým happeningům. Potom jsme se ale do svých věcí zahleděli a rozhodli se vše nahrát a vydat. Samozřejmě v duchu filozofie DIY, a samozřejmě v předvánočním čase!!!
CD vydáváme s obsáhlým výtvarně-textovým bookletem. Tomáš často mluvil o tom, že základy skladeb, které jsem mu posílal, jsou bezstarostné, snad použil i výraz radostné. S jistým odstupem lze souhlasit. Pojmenování projektu novotvarem vycházejícím z našich jmen mi bylo mostem, z nějž jsem při tvorbě bookletu vycházel. Z výtvarného pohledu rej lesklých brouků prolínající se s diodami světélkujících syntezátorů. Ostatně, od začátku šlo o průnik strojového s lidským, přírodním.
Booklet s elektronickými kolážemi a textem Nenápadná tragédie hmyzu je artefakt sám o sobě. CD s bookletem je ručně vyrobeno (každý je originál) a vydáno ve třech podobách. A kdyby vás snad někdy omrzelo, klidně jej můžete pověsit na hřebík, čímž získáte hrající obraz. Vychází ve velmi omezené edici třiceti kusů – k volnému prodeji jich bude zhruba deset. Na důkaz naprosté nezávislosti na všem a na všech - můžete naši hudbu stahovat i zadarmo, a to ve formátech mp3 a flac. Bez bookletu (pochopitelně).
Písně jsme odehráli na vernisážích v Šumperku, Tišnově, Praze a Jihlavě. Z naší spolupráce vzniklo sedm skladeb, z nich si šest troufáme nabídnout posluchači. Zároveň bych rád upozornil, že základy byly postaveny na dvou velmi starých nástrojích Roland MC – 303 a Roland SH – 201, jež jsou už dnes nenávratně rozprodány. Projekt s tímto repertoárem tedy nelze obnovit.
Et (synth) lux perpetua luceat eis. Amen.