<<<  zpět na knížky

   

   

   

Petr Válek

KLESTÍ

básnická sbírka + CD

cena 380,- Kč - objednávejte na ado.les.cent@seznam.cz

   

   

   

Znám Petra Válka dlouho. V Šumperku jsme kolem sebe chodili jako dva „výrazní výtvarní samouci“, jak nás titulovala odborná regionální obec. My dva jsme se znali spíše prostřednictvím svých výtvarných prací. Sblížili jsme se až po mém odchodu ze Šumperka a dokonce zorganizovali i pár společných akcí a radikálních hlukových performancí. Petrovy práce jsem si vždy vážil a vnímal ji jako přirozené tvůrčí gesto samorosta, který když sáhne na cokoli, získá to punc jeho osobitosti. Ať jsou to kresby, objekty, hudební nástroje, zvuky, básně – vše je jedno, vše je Petr Válek.

   

Sám Petr k básním dodává: „Texty jsou o klestí, zvuky jsou klestí (žádný pop), ilustrace klestivé. Celý život je klestí. Je to takové jemno-temno.“ Když jsem si básně četl já, pustil jsem si k nim přiložené CD (je součástí knížky); mohu tedy dosvědčit, že s básněmi Petra Válka je to jak s chůzí přes žlutou poušť, kde potkáváte sněžné sardinky, kde jediným důkazem inteligence je držení se své hlavy. Jeho neobyčejná fantazie vám rozvibruje mozek a humor jemně rozechvěje koutky. S básněmi Petra Válka máte pocit, že vše je nadosah, že stačí „jen“ vidět, vidět tam, kam dohlédnete.

 

Aleš Kauer, březen 2013

Utíkám do kolínek

netikám

nedutám

Bude to rozednění nebo nanebevzetí

Stromky v Jaroměři

duchovní úleva

 

Což není poločas sněhulek?

Nosní překážka na výsluní

Jako pampeliška v koncích

Uvařím

kleknu

a snídani posunu hlouběji.

 

Petr Válek z knížky Klestí

   

   

Kresba Petr Válek, grafická úprava a sazba Aleš Kauer, vydáno nákladem 30 ks, 64 stran, 8 ilustrací, svazek 12, Velké Losiny - Jihlava 2013, cena 380,- Kč

   

   

 www.kauer.cz

© ZděS 2013